Vychutnejte si je nejen pro jejich jemnost.
Přidáno 23. 1. 2018 21:53:49 Počet shlédnutí 1059
Kterou si u nich zamilujete. Článek přečtete za 6 minut.
Hlavou nám procházejí různé myšlenky, je jich tolik, že si všechny někdy ani nepamatujeme. Proto je dobré si dělat poznámky. Jedna z nich byla, nabídnout čajopíjcům azorské sypané čaje. Evropské čaje, o kterých se u nás v České Republice téměř neví.
Takto začánal článek, který spatřilo oko čajopíjcovo téměř koncem ledna 2018. A potože je to již nějaký čas co k nám z Azor napopud zákaznického podnětu doletěli první sypané čaje a průběžně od té doby přicházejí čaje nové. Je proto čas na up-grade článku.
S tím, že si více představíme také jemné sypané čaje, které si tak rádi vychutnáváme i u nás.
Samotné Portugalsko je sice krásné a každý kdo ho navštíví si ho zamiluje, ale není to jen o pevninské části, je to i několik ostrovů v Atlantiku.
Krásný ostrov, kde roste čajovník.
Azory nebo také Azorské ostrovy (portugalsky Ilhas dos Açores) jsou sopečné souostroví a zámořské autonomní území Portugalska nacházející se v Atlantském oceánu v oblasti Makaronésie, přibližně 1500 km od Lisabonu a asi 3900 km od východního pobřeží Severní Ameriky. Přibližná poloha je 37,5 st. s. š. a 27,5 st. v. d. Skládají se z devíti ostrovů o celkové rozloze 2333 km čtverečních. Ostrovy mají celkem 246 tisíc obyvatel. Největším ostrovem je São Miguel (759km2) s hlavním městem Ponta Delgada, kde je mezinárodní letiště a žije zde zhruba 70 tisíc obyvatel. Naopak nejmenší ostrov je Carvo (17km2).
Protože jsou Azory téměř uprostřed Atlantiku je zde časový posun mínus 2 hodiny oproti Praze.
Bývaly zásobovací zastávkou lodí při cestě mezi Evropou a Amerikou již dávno. V současnosti občas slouží pro nouzové přistání letadel, které přelétávají Atlantik. A někdo je taky považuje za pozůstatky legendární Atlantidy.
Nejvhodnějším obdobím pro cestování po Azorských ostrovech je léto – měsíce červenec a srpen, kdy nejméně prší.
Azorské ostrovy jsou bezesporu významnou turistickou oblastí, nacházejí se zde 2 lokality zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská kulturní krajina na ostrově Pico. Souostroví je tzv. „nejvzdálenějším regionem" Evropské unie.
Ostrovy znali již starověcí Féničané, od začátku 14. století Janované a v roce 1453 je (neobydlené) obsadili Portugalci.
Souostroví tvoří dalších sedm obydlených ostrovů: Pico (447 km²), Terceira (403 km²), São Jorge (246 km²), Faial (173 km²), Flores (143 km²), Santa María (97 km²), Graciosa (62 km²). S výjimkou ostrova Santa María jsou Azory sopečného původu. Jsou součástí Středoatlantského hřbetu – včetně podmořské části jsou vysoké 4000 metrů, pobřeží je strmé. Z geologického hlediska leží Azory zčásti na eurasijské a zčásti na severoamerické litosférické desce. Jsou zde častá zemětřesení a výskyt minerálních pramenů. Nejvyšší horou souostroví je Ponta do Pico (2351 m n. m.), která je i nejvyšší horou celého Portugalska. Na Azorách se vyskytuje i mnoho jezer sopečného původu. Vládne zde mořské subtropické podnebí, se silnými větry. Vlivem Golfského proudu tu nejsou velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 °C a v zimě klesá k 16 °C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17 °C a 24 °C.
Mystická atmosféra v mlžném oparu a proměnlivé počasí měnící se několikrát za den.
To jsou ideální podmínky pro čajové plantáže.
Chá Gorreana je jediné místo na evropském území, kde se pěstuje a zpracovává čaj. Tradice sahá až k roku 1878, kdy sem první čaj přivezli Číňané. Ke starobylé továrně přiléhá 32 hektarů čajovníkových plantáží. Repasované historické stroje jsou umístěny v dobových prostorách, v místnostech jsou položeny i autentické předměty, jako čajový servis či účetní knihy. Prostě muzeum, ale plně funkční, čaj se zde opravdu vyrábí, prodává a vyváží do celého světa.
Čínský poklad v Evropě, to jsou čajové plantáže na Azorech.
Nebylo tomu tak stále i tady nejdříve začínali s pěstováním pomerančů, ale díky plísním vzali pomerančovníky za své.
V úrodné vulkanické půdě a stabilním klimatu s dostatkem vláhy a mírnou zimou se začalo plodině dařit. Dobové prameny zmiňují, že na první sklizeň a úpravu sesbíraných čajových listů přijeli osobně dohlédnout dva Číňané z Macaa. Celkem osm kilogramů černého čaje a deset kilo zeleného pak bylo zasláno do Lisabonu, Londýna a Paříže k odbornému posouzení. Vzorky dostaly vynikající hodnocení a azorskému čaji se tak otevřela cesta na evropské trhy. Už v roce 1850 se čajovníkové plantáže na ostrově rozprostíraly na tři sta hektarech a zdejší manufaktury vyrobily 250 tun čaje.
Čajovou horečku na Azorech přetrhla až první světová válka a celní bariéry. Pak začal odbyt váznout. Do roku 1970 tak přežila z původních čtrnácti azorských výrobců jen pětice. Dnešních dnů se dočkala pouze společnost Chá Gorreana.
Jsou tu prostě pro všechny.
Chá Gorreana, založená rodinou Gago da Cámary, tu sídlí už 125 let. K výrobě používají více strojů nejen ty, které si zakladatel Gorreany nechal koncem 19. století přivézt až z daleké Indie.
V Gorreaně vyrábějí nejen černý čaj, ale také výtečný čaj zelený, nefermentovaný, který má zhruba desetinásobný obsah vitaminů. Továrna na ostrově pracuje celý rok. V zimě se ale hlavně balí a expeduje. Největší práce nastávají v době sklizně. Kromě sedmadvaceti zaměstnanců se tu proto činí i sezonní dělníci.